Fakty i mity dotyczące wady wzroku u dzieci
- Czy okulary nie rozleniwią oczu dziecka?
- Niedowidzenie a słabowidzenie – jaka jest różnica?
- Czy noszenie okularów powoduje pogłębianie wady?
- Czy powinno się robić przerwy od noszenia okularów, aby oczy odpoczęły?
- Czy dziecko może wyrosnąć z wady?
- Czy to prawda, że powinno się nosić słabsze okulary, żeby oczy popracowały?
- Jaka jest różnica pomiędzy wadą wzroku, ostrością wzroku, a niedowidzeniem?
- Czy okulary nie rozleniwią oczu dziecka?
Nie, jest to MIT. Noszenie okularów, które korygują wadę wzroku dziecka, powoduje:
– lepsze widzenie
– odciążenie układu wzrokowego
– wyhamowanie pogłębiania się wady wzroku
– zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaburzeń widzenia, takich jak np. zez i niedowidzenie
Prawidłowo dobrane okulary pomagają dziecku w codziennym życiu
- Niedowidzenie a słabowidzenie
Niedowidzenie jest to obniżenie ostrości widzenia w jednym oku bez organicznej przyczyny (np. chorób oczu lub nerwu wzrokowego). Niedowidzenie występuje, kiedy różnica w ostrości widzenia pomiędzy jednym, a drugim okiem, wynosi co najmniej jeden rząd czytanych optotypów z tablicy do badania ostrości wzroku.
W praktyce oznacza to, że dziecko jednym okiem czyta 100% normy, zaś drugim np. 90%, 70%, 30% itd.
Słabowidzenie występuje wtedy, gdy każde oko ma obniżoną ostrość wzroku i wynosi ona w oku lepszym w odpowiedniej korekcji okularowej mniej niż 30% widzenia normy. Może to być spowodowane urazem, chorobą lub zaburzeniami rozwojowymi. Słabowidzenie nie poddaje się leczeniu przez zasłanianie.
- Czy noszenie okularów powoduje pogłębianie wady?
Nie, jest to MIT.
Prawidłowo dobrane okulary hamują postępowanie wady.
Skorygowanie wady w pełni (zgodnie z zasadami doboru korekcji plusowej i minusowej po kroplach porażających akomodację), umożliwia dziecku prawidłowe widzenie, pełną ostrość wzroku, wyrównuje kąt zeza, a także zapewnia prawidłowy rozwój widzenia obuocznego.
- Czy powinno robić się przerwy od noszenia okularów, aby oczy odpoczęły?
Nie, jest to MIT.
Prawidłowo dobrane okulary powinny w pełni korygować wadę wzroku (zgodnie z zasadami dobierania korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu), dając tym samym odpoczynek naszym oczom od ciągłego przymrużania, wysiłku akomodacyjnego i napięcia mięśniowego. Nie nosząc okularów sprawiamy, że nasze oczy ciągle wykonują pracę, co będzie skutkować bólami głowy i oczu, a także może się przyczynić do pogłębiania wady.
- Czy dziecko może wyrosnąć z wady?
To zależy od wady. Przy nadwzroczności tzw. fizjologicznej dziecko jest w stanie „wyrosnąć z okularów”. Musi jednak przez cały czas okresu dorastania i do zniwelowania wady stosować się do zaleceń specjalisty – w tym do noszenia okularów, jeśli ostrość wzroku, stan akomodacji i widzenia obuocznego tego wymagają.
Przy krótkowzroczności sprawa wygląda zupełnie inaczej. Niestety, dziecko z minusów nie wyrośnie, jest ona bowiem najczęściej spowodowana wydłużeniem gałki ocznej Krótkowzroczność jest już globalnym problemem, ponieważ coraz więcej dzieci ma minusy, a co gorsze, bardzo dużo dzieci jest niezdiagnozowanych. Krótkowzroczność jest jednym z czynników powodujących jaskrę, makulopatię i inne groźne powikłania.
- Czy to prawda, że powinno nosić się słabsze okulary, żeby oczy popracowały?
Nie! Jest to MIT.
Podczas noszenia za słabych okularów oczy wykonują NIEPOTRZEBNĄ pracę napięcia mięśni, aby „dokorygować” brakującą moc (w przypadku plusów).
Nie da się ćwiczeniami oczu cofnąć wady wzroku.
- Jaka jest różnica pomiędzy wadą wzroku, a ostrością wzroku?
Wada wzroku, jest to wada układu optycznego oka, która powinna być skorygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi. Wyróżniamy nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm.
Ostrość wzroku jest to wartość, która określa, jaki zakres prawidłowej normy widzi oko. Ostrość wzroku bada się na specjalnych tablicach i oznacza się w następujący sposób V=1.0 (czyli ostrość widzenia wynosi 100%)